Jak dobrać typ okablowania zasilacza? Czym są zasilacze modularne?

| 0 Komentarzy
Jak odróżnić zasilacz modularny od niemodularnego? Który z nich jest najlepszym wyborem do Twojego komputera?

Jaki zasilacz wybrać – modularny, półmodularny czy nie modularny?

Budując swojego wymarzonego peceta, na pewno zwróciłeś uwagę na liczbę oferowanych zasilaczy komputerowowych. Choć zwykle są podobnych rozmiarów, co wynika z dopasowania do standardu obudów ATX, ich ceny i parametry różnią się diametralnie. Na rynku dostępny jest pełen przekrój – od niedrogich urządzeń zapewniających paręset watów mocy, do zdolnych zasilić nawet najpotężniejszą specyfikację kilka razy silniejszych i droższych zasilaczy.

Polecane zasilacze komputerowe

Podczas poszukiwań na pewno natrafiłeś na zasilacz modularny. Co to konkretnie jest, i czym różni się od innych rodzajów zasilaczy, wyjaśnić można w kilku słowach. Urządzenie modularne to takie, w którym całe okablowanie może zostać odpięte. Jak się zapewne już domyślasz, zasilacz niemodularny nie posiada takiej możliwości, a półmodularny jest rozwiązaniem pośrednim, z możliwością odpięcia części okablowania.

Szereg uznanych w branży firm oferuje swoje produkty we wszystkich trzech wersjach. Przykładem może być zasilacz Be Quiet! albo zasilacz Silentiumpc. Modularny zasilacz to tylko część ich oferty. Jeżeli zasilacz 600 W modularny nie jest Ci do niczego potrzebny, bo Twój komputer ma podstawową specyfikację i nie planujesz jego rozbudowy, możesz się zdecydować na rozwiązanie mniej kosztowne i nic nie stracić na stabilności pracy.

Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi okablowaniami zasilaczy?

Dobry modularny zasilacz jest najlepszym wyborem w dwóch przypadkach. Jest to rozwiązanie trochę droższe od pozostałych, stosowane zwykle przy najsilniejszych dostępnych zasilaczach. Powinieneś więc na niego postawić, jeżeli swój komputer zbudowałeś na najmocniejszych możliwych podzespołach, które pobierają dużą ilość prądu. Zredukowanie do minimum okablowania wewnątrz obudowy jest też korzystne z punktu widzenia estetyki i przepływu powietrza.

Zasilacz modularny a półmodularny – różnica sprowadza się w gruncie rzeczy do możliwości odpięcia tylko części okablowania. Na stałe wlutowane są zwykle główne przewody ATX24-pin i EPS, resztę możesz dostosować pod swoje potrzeby. Zasilacz niemodularny w ogóle nie pozwala na dobór, które przewody znajdą się we wnętrzu Twojego komputera.

Jeżeli stoisz przed decyzją – zasilacz modularny a niemodularny, czy też może półmodularne rozwiązanie pośrednie – pamiętaj, że to nie tylko kwestia estetyczna. Rozwiązania w pełni modularne są zwykle stosowane przez renomowanych producentów w najwyższych półkach cenowych, czego przykładem jest zasilacz modularny Be Quiet. Wlutowanie części lub wszystkich przewodów na stałe obniża koszty, ale jest też stosowane raczej w urządzeniach oferujących nieco gorsze parametry.

Tani dobry zasilacz modularny powinien posiadać solidne gniazda, które wytrzymają ciężar przewodów. Co prawda ryzyko takiego uszkodzenia jest niewielkie, ale kupując na przykład zasilacz 550 W modularny postaw raczej na renomowaną firmę. Jeżeli nie posiadasz zbyt prądożernej maszyny, lepszym rozwiązaniem od potężnego zasilacza 2000 W będzie urządzenie oferujące mniejszą moc, ale za to z lepszymi zabezpieczeniami i filtrami, albo producenta cieszącego się lepszą opinią.

Jak dobrać odpowiedni zasilacz i który będzie najlepszy?

Dobór najlepszego zasilacza zależy przede wszystkim od poboru mocy Twojego komputera. Producenci procesorów i kart graficznych podają zawsze moc swoich produktów, nieraz na poziomie nawet kilkuset watów. Zbyt słaby zasilacz nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich komponentów, co może prowadzić do restartów pod obciążeniem, a nawet uszkodzeniem komponentów bądź spaleniem zasilacza.

Swój komputer prawdopodobnie będziesz też z czasem rozbudowywać o nowe dyski twarde albo karty graficzne. Warto jest w tej sytuacji od razu zainwestować w zasilacz z odpowiednim zapasem mocy, który będzie Ci towarzyszył przez lata. Zasilacz 1000 W modularny , albo nawet mocniejszy, jest w takim przypadku nieodzowny.

Jeżeli Twój komputer nie musi być najsilniejszy w okolicy i kosztować tyle, co niezły samochód, może Cię zainteresować zasilacz 650 W. Urządzenie takie jak zasilacz Corsair jest tu świetnym przykładem. Godny Twojej uwagi może być też zasilacz półmodularny jeżeli jego parametry będą wystarczające do zapewnienia Twojemu komputerowi bezpiecznej i stabilnej pracy.

Zasilacz 500 W modularny albo słabszy to rozwiązanie do bardziej podstawowych specyfikacji komputera, budowanych na pasywnym chłodzeniu i z wykorzystaniem mniej prądożernych komponentów. Wciąż jednak przy wyborze odpowiedniego modelu renomowanego producenta zapewnisz sobie pewność na długie lata. Niezależnie od zapotrzebowania komputera na moc pamiętaj, że stabilność pracy i bezpieczeństwo przed przepięciami są ważniejsze od ogromnego zapasu mocy.

4,9
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.